28 Mayıs 2014 Çarşamba

My Name Is Khan


Hayırlı Geceler dilemekle beraber gözlerimdeki yaşları silmeden izleyeli daha 10 dakıka olup size hemen yazmak istedigim tüm duygularımla ifade etmeye çalıştigim,muhteşemmmmmm,bir film muhteşemmmmmm diyorum çünki bu film bunu fazlasıyla hakedıyor öncelikle hint fimlerine takıntılı bir sinema sever ve hint sinemasına fazlasıyla aşık olan biri olarak ne önerirsem ısrarla izlemenizi tavsiye ederim sevgilerimi sunar izledikten sonra teşekkürlerinizi beklerim :)))Ödülleri
8 ödül ve 10 adaylık

Film Özeti
“Dünyada iki tür insan vardır oğlum, iyi insan ve kötü insan. Başka fark yoktur.”

Senaryosu Shibani Bathija ve Niranjan Iyengar’ın elinden çıkmış, yönetmenliğini ise Karan Johar’ın üstlendiği My name is Khan, ülkemizde gösterime bile girmezken ,  ilk olarak 11 Şubat 2010’da Hollanda’da vizyona girdi.Film yapılan iş bakımından belki yüzlerce filmin yapamadığını başarmıştı.
"Sayın Başkan, benim adım Khan ve ben bir terörist değilim."
Rızvan Khan (Shahrukh Khan) küçüklüğünü annesiyle (Zarina Vahab) ıssız bir yerde geçiren bir müslümandır. Annesi öldükten sonra Amerika'ya küçük kardeşinin yanına gider. Orada tanıştığı ve aşık olduğu Mandira (Kajol) adında dul ve Hindu bir kadın ile evlenir. Rızvan Khan aynı zamanda daAsperger sendromu hastasıdır. Bu hastalık Otizm rahatsızlığının bir çeşididir ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. 11 Eylül saldırılarından sonra  Mandira'nın oğlu raşist kesimler tarafından döverek öldürülür. Öldürülme sebebi annesi evlendikten sonra Khan soyadını almış olmalarıdır. Bunun üzerine Mandira Rizvan'i terk eder. Rizvan ne zaman geri gelebileceğini sorunca, Mandira ona Amerika Birleşik Devletleri başkanına gidip, adının Khan olduğunu ama bir terörist olmadığını açıklamasını ve ondan sonra geri gelmesini söyler. Rizvan hastalığı dolayısıyla bunu ciddiye alır ve yolculuğuna başlar. Başkan Obama ile görüşüp ile buluşmadan geri dönmeyecektir ve ona diyecektir ki: "Sayın Başkan, benim adım Khan ve ben bir terörist değilim."
Filmin temelinde 11 Eylül saldırısı sonrası Amerikalıların Müslümanlara bakış açıları ve yaptıkları yer alıyor Rizvan Khan da filmdeki en öne çıkan replikle, “My NameIs Khan andIi’m Not a Terrorist” sözü ile onlara öncülük ediyor bir anlamda.
Film de Rizvan Khan karakterinin müthiş işlenişi, oyunculuktaki başarı ve konunun tanıdık olması filmin akıcılığına büyük katkı sağlıyor. Film yüksek bir enerji ve mutluluk haliyle giderken birden bire gerilim haline atlıyor ki, geçiş oldukça başarılıdır.
My Name Is Khan filminin asıl çıkma sebebi
 Gazeteci Mahdureeta Mukherjee, Hindistandaki terör olayları esnasında (Aralık 2008), ünlü ve başarılı Yönetmen Karan Johar'la röportaj yaptı. Gazetecinin "My Name is Khan filmi, Hinduların ve Müslümanların hiç olmadıkları kadar birlik oldukları zamanda başladı" ifadesine Karan Johar"Oldukça önemli bir zamanda olduğumuzu düşünüyorum, çünkü milletimizin birlik olması cok büyük anlam taşıyor ve ben bu duruma şahitlik yapabildiğim için cok mutluyum. Herkes terörün bir dini olmadığını ve asla olmayacağını biliyor. Bir Film yapımcısı olarak, sosyal bir sorumluluğum, görevim olduğunu biliyorum ve bu görevimi yerine getireceğime dair söz veriyorum." şeklinde cevap verdi.[kaynak belirtilmeli] Ayrıca Shahrukh Khan'da şu şekilde konuştu:"Film, kabiliyetsiz(hasta) bir adamın sakatlığa, güçsüzlüğe karşı yaptığı savaşını anlatmıyor. Hasta adamın, tüm dünyada olan Terör, Savaş, Nefret ve Düşmanlığa karşı yaptığı savaşı anlatıyor. [...] My Name is Khan filmi aynı zamanda Islam'ıda ele alıyor. Islam'ı ve dünyanın Islam'a bakış açısını ele alıyor. Fakat taraf tutmadık. Biz sadece iyi insanların ve kötü insanların var olduğunu söylemeye çalışıyoruz. Kötü Hindular, iyi Hindular, kötü Hristiyanlar, iyi Hristiyanlar olmaz. Ya iyi bir insanızdır, ya da kötü bir insanızdır. Din kriter değildir, insanlık kriterdir .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı bekliyorumm Sevgiler..